Bu içerik için Flash Player yüklemelisiniz

Bilgi Bankasi

Nakliyat Sigortasi

Çikis noktasindan varis noktasina kadar sevk edilen esyanin ticari niteligi ne olursa olsun sigorta kapsamina girer. Sigorta yaptirma sorumlulugu uluslararasi ticarette kullanilan sözlesmelere göre degismektedir. Sigorta dilinde ugranilan kayiplarin adina ziya denir.
Sigorta yaptiranin mal üzerindeki haklari asagidaki gibidir;

 1. Sigorta konusu malin fatura bedeli
 2. Tasima Ücreti: Mal sahibi tarafindan ödenen ve yükün kaybi halinde kaybedilen tasima bedelinin de sigorta bedeline eklenmesi mümkündür.
 3. Sigorta Ücreti: Mal sahibi tarafindan ödenen sigorta ücreti de yükün kaybi halinde sigorta    bedeline ilave edilerek zararin karsilanmasi mümkün olmaktadir.
 4. Beklenen karlilik: Malin alicisinin bu ticaretten elde etmeyi düsündügü kar beklentisi ve diger masraflar sigorta bedeline eklenebilir.

Malin fatura degeri disindaki diger haklar için genellikle malin fatura bedelinin üzerine %10 ilave edilir.
Sigorta Poliçe Türleri:

 1. Kati Poliçe: Yükleme baslamadan önce gönderilecek esyanin niteligi ve  miktari biliniyorsa kati poliçe düzenlenerek teminat altina alinir.
 2. Flotan Poliçe: Yükleme baslamadan önce gönderilecek esyanin miktari ve ne zaman gönderilecegi bilinmiyorsa veya esya birden fazla seferde yüklenerek sevk edilecek ise gönderilecek malin tamami için bir seferde düzenlenen poliçelere verilen addir.
 3. Abonman Sözlesmesi: Sigortaya sürekli ihtiyaç duyan firmalar için sigorta sirketi ile 1 yillik süre için hazirlanan bir anlasma çerçevesinde firmanin mallarini güvence altina almasi için düzenlenir. Firma bu poliçe ile sigorta primini ödeme yükümlülügü altina girer.

Sigorta Teminat Türleri:

 1. Tam Ziya: Nakil vasitasinin fiilen ve mutlak surette tamamen ziyai (”tamamen hasarlanmasi”) neticesinde sigortali mallarin da “tamamen hasara ugramasi” halini temin eder.
 2. Dar Teminat: Free of Particular Avarage olarak adlandirilan özel avaryalar disinda kismi hasarlar karsilanmaz. Uçak sevkiyati disinda diger sevkiyatlarda kullanilmaktadir. Ancak asagidaki riskler nedeniyle meydana gelebilecek kismi hasarlar teminata dahildir.
  • Yangin, infilak
  • Müsterek avarya fedakarligi ve müsterek avarya katilim payi,(Geminin batma tehlikesi nedeniyle karaya oturtulmasi, karaya oturan bir geminin kurtarilmasi için malin bir kisminin denize atilmasi veya hasar görmesi, gemide meydana gelen hasara yük sahibinin ortak olmasi)
 3. Genis Teminat: Malda harici ve tesadüfen olabilecek meydana gelebilecek her türlü hasar ve ziyai kapsar. Ancak asagida belirtilen haller kapsam disinda tutulmaktadir.
  • Gönderilecek malin kismen akmasi, asinmasi, yirtilmasi veya kendiliginden eksilmesi
  • Ambalaj yetersizligi ve kötu yükleme
  • Malin kendi bünyesinde olabilecek bozulma, malin kendi kusuru
  • Radyoaktif kirlenme
  • Sigortalinin kötü niyeti, savas, grev, terör, kargasalik.

Copyright® 2011 - Yasal Uyarı
Tasarım & Uygulama : [Cin.Net]