Bu içerik için Flash Player yüklemelisiniz

Bilgi Bankasi

Uluslararasi Ticarette Ödeme Sekilleri

Uluslararasi ticarette mal bedelleri, konvertibl dövizler ile  bankalar araciligi ile ödenir. Mal bedellerinin ödenmesi satis sözlesmelerinde belirtilir. Ödemeler alti ayri sekilde yapilabilir.

1-PESIN ÖDEME : ADVANCE PAYMENT – CASH IN ADVANCE  
Alici-Ithalatçinin mal bedelini bankasi araciligiyla havale seklinde Satici-Ihracatçiya ödemesi karsiliginda malin ve mali temsil eden belgelerin ihracatçi tarafindan dogrudan ithalatçiya gönderilmesini öngören bir ödeme seklidir. Bu ödeme seklinde ihracatçi hiçbir risk üstlenmemektedir. Ithalatçi açisindan ise, bedeli ödenmis olan mallarin satici tarafindan gönderilmemesi ya da gönderilen mallarin siparis evsafina uygun olmamasi veya zamaninda gönderilmemesi gibi nedenlerle zarara ugrama riski bulunmaktadir.

2-MAL MUKABILI ÖDEME : CASH AGAINST GOODS – CAG    
Ihracatçinin mallari, ithalatçiya, mal bedelini tahsil etmeden göndermesidir. Bu ödeme seklinde ihracatçi mallari ve bunlari tevsik eden vesaiki herhangi bir ödeme talimati olmaksizin aliciya göndermekte, ithalatçi da mali çektikten bir müddet sonra malin bedelini ödemektedir. Burada taraflar arasinda güven unsurunun çok güçlü olmasi gereklidir.

3-VESAIK MUKABILI ÖDEME : CASH AGAINST DOCUMENTS- CAD / DOCUMENTS AGAINST PAYMENT- D/P
Ithalatçi firmanin bankasinin ihracat bedelini, ihracatçi firmanin bankasina ödemesi karsiliginda belgelerin ithalatçiya teslimini öngören ödeme seklidir.Ithalatçi teslim aldigi ödeme  belgeleri ile mali gümrükten çekme hakkina sahip olur.Bu ödeme  sekline Belge karsiligi ödeme sekli de denir.

Vesaik mukabili ödeme seklinin 3 çesidi vardir .Bunlar :

1-Vesaik Ibrazinda Ödeme : Ihracatçinin ihracata konu olan mali gümrüge teslim edip fiili ihracati baslatmasindan sonra , düzenledigi sevk vesaikini bankalar araciligi ile ithalatçiya ulastirmasi ve bedelin  ihracatçinin banka hesabina geçmis oldugunun kesin hükme baglandigi ödeme seklidir.Ithalatçi kendisine ulasan vesaiki gümrüge  ibraz ederek mali gümrükten    çeker.

2-Kabul Kredili Vesaik Mukabili Ödeme : Vadeli ithalat ihracat islemlerinde , ihracatçi firma hazirladigi vesaik ile birlikte , ödemenin  vadesini  içeren  bir poliçe  keside etmis ( düzenlenmis) ise bu poliçenin  ithalatçi firma tarafindan imzalandiktan sonra vesaiklerin teslimine imkan  veren ödeme seklidir.Ithalatçi poliçeyi imzalayip , vesaikleri teslim aldiktan sonra, vesaikleri gümrük idaresine ibraz ederek, mali gümrükten çeker.

3-Vesaikin Taahhütname Karsiliginda  Teslimi : Ihracatçi veya ithalatçinin bankasi tarafindan belirlenmis bir taahhütnamenin ithalatçinin  bankasi tarafindan ithalatçi firmadan alinmasi karsiliginda vesaikin  teslimini öngören  ödeme seklidir.Burada ithalatçi  firma ilgili bankanin ibraz ettigi taahhütnameyi kabul eder ve bankaya taahhütnameyi imzalayarak teslim ettikten sonra vesaiki teslim alir.Teslim aldigi vesaik ile mali gümrükten çeker 

4-AKREDITIFLI ÖDEME : PAYMENT UNDER LETTER OF CREDIT- L/C / DOCUMENTARY CREDIT- D/C Akreditif , ithalatçinin talimatina dayanarak, bir bankanin belirli bir paraya kadar , belirli bir süre içinde , belirli belgeler karsiliginda ve öngörülen sartlari yerine getirilmesi kaydiyla, ihracatçiya ödeme yapacagini veya ihracatçi tarafindan keside edilen poliçeleri kabul veya istira edecegini ihracatçiya karsi yazili olarak taahhüt etmesidir.Akreditif ( letter of credit) , ithalatçi (amir : instructor) tarafindan yurt disindaki satici lehine lehtar : benificiary)bir bankaya açtirilan kredi hesabidir.Malin sözlesme kosullarina uygun biçimde sevk edilmesi üzerine bankanin o ülkenin muhabiri tarafindan ihracatçiya ödemenin yapilacagi taahhüdünü içerir .

Genel Anlamda Akreditif Türleri :
a- Kabili Rücu Akreditif: Kabili Rücu kavrami , sözlük anlami ile dönülebilir, vazgeçilebilir , iptal edilebilir, geçersiz kilinabilir demektir. Dolayisiyla Kabili Rücu Akreditif ithalatçi veya ihracatçi bankasi tarafindan ihracatçiya herhangi bir ön ihbarda bulunmaksizin geçersiz kilinabilen veya kosullari degistirilebilen akreditif türüdür.
b- Gayri kabili Rücu Akreditif : Kabili Rücu “dönülmez , iptal edilemez , vazgeçilemez anlamina gelir.Gayri Kabili Rücu Akreditif , dört tarafin ( Amir , lehtar, amir banka, muhabir banka) her birinin (özellikle ihracatçinin / lehtarin ) ayri ayri onayi olmadikça degistirilemeyen ve iptal edilemeyen akreditif türüdür.Ihracatçi açisindan daha güvenli akreditiftir.
c- Teyitli Akreditif : “Teyit vermek “ sözlük itibari ile “onaylamak , dogrulamak garanti vermek “ anlamina gelir.Akreditife teyit , ödeme teyididir.Teyitli Akreditif , ihracatçinin bankasinin, amir (ithalatçinin) bankasindan , ihracat bedelinin gelmesini beklemeden , ihracatçidan sevk vesaikini aldiginda veya en geç yedi is günü içerisinde ihracat bedelini ödemesidir.
d- Teyitsiz Akreditif : Ihracatçi sevk vesaikini kendi bankasina verdikten sonra, bu banka (ihracatçi bankasi) vesaiki ithalatcinin bankasina verdikten sonra, karsiliginda ithalatin bedelini ithalatçinin bankasindan tahsil edip ihracatçinin hesabina islenmesine imkan veren akreditif türüdür.
e- Vesaik Ibrazinda (görüldügünde ) Ödemeli Akreditif : Sevk vesaiki ihracatçi tarafindan ihracatçinin bankasina ibraz edildiginde , eger akreditif ayni zamanda teyitli ise ihracatçinin bankasi tarafindan hemen ödeme (Türkiye’de en geç yedi is günü içerisinde ) yapilmasini saglayan, eger akreditif teyitsiz ise sevk vesaiki ihracatçinin bankasi tarafindan ithalatçinin bankasina ulastirilir ulastirilmaz ithalatçinin bankasi tarafindan ödeme yapilmasini saglayan akreditif türüdür.”Vesaik ibrazinda –gayri kabili rücu-teyitli akreditif “ ihracatçilar açisindan en avantajli akreditif’tir.
f- Vadeli Akreditif : Vadeli akreditiflerde sevk vesaiki , ihracatçi tarafindan kendi bankasina ibraz edildiginde ödeme vesaik ibrazinda ödemeli akreditif’deki gibi hemen degil , akreditifin üzerinde yazan bir tarihte (belirli bir vadenin sonunda) yapilmaktadir.

5-KARSILIKLI TICARET: ( COUNTER TRADE )
Malin malla degisimidir. Bu kapsamda Özel Takas: Mal ve /veya hizmet ihraç ve ithalinde taraflarin ayni gerçek ve tüzel kisiler olmasi halinde mal ve/veya hizmet ihraç ve ithali bedelleri herhangi bir para hareketi söz konusu olmaksizin kismen veya tamamen takas (mahsup) edilebilen bir ödeme seklidir. Bagli Muamele: Ithal edilen mal hizmet ve teknoloji bedellerinin, mal hizmet ve teknoloji ihraci ile karsilandigi, ithal ve ihraç fazlaliginin döviz olarak ödendigi veya tahsil edildigi ödeme seklidir.

6-KONSINYE SATIS ILE ÖDEME :
Malin yurt disina gönderildikten sonra konsinyatör araciligi ile alici (ithalatçi) firmaya tanitilmasi, kullandirilmasi ve satilmasi islemine dayanan ödeme seklidir.Genelde yeni üretilen ve tanitim ihtiyaci duyulan ürünlerin dis pazarlarda satisina imkan veren ihracat ve ödeme yöntemidir.

Copyright® 2011 - Yasal Uyarı
Tasarım & Uygulama : [Cin.Net]